6 ľudí z 10 na Slovensku trápia kŕčové žily

Chronické žilové ochorenia partria v súčasnosti medzi najčastejšie chronické choroby vo vyspelých krajinách. Zanedbanie starostlivosti spôsobuje stále vážnejšie komplikácie, ktoré sa stupňujú vekom. Na otázky o liečbe a prevencii ochorenia kŕčových žíl a žilového systému odpovedá cievny chirurg, primár Cievnej kliniky IMEA v Košiciach MUDr. Norbert TORMA, PhD.

Ako podľa Vás vníma spoločnosť kŕčové žily? Považujú sa za takú vec, ktorú skrátka majú všetci. Je to podľa Vás správny pohľad?

Nielen laická, ale aj odborná verejnosť sa stavia často  k žilovým ochoreniam ľahkovážne, aj keď môžu viesť k závažným a často aj životu nebezpečným komplikáciám.
Asi polovica populácie má príznaky, ktoré môžu súvisieť s chronickým žilovým ochorením. Najčastejšie sa jedná o bolesti dolných končatín, pocit nepokojných nôh, opuchanie končatín, v pokročilejších štádiách pacienti pozorujú varixy /krčové žily/ v oblasti dolných končatín  a v najťažších prípadoch  žilové ochorenie môže viesť až k vzniku vredov, krvácaniu a trombózam /zrazeninám/. Tieto najťažšie štádia žilových ochorení sa veľmi ťažko liečia a pre pacientov  sú aj veľmi bolestivé 

Keďže žily strácajú elasticitu v dôsledku starnutia, dá sa povedať, že za týmto problémom stojí starnutie? 

Môžeme povedať že vek je určite jeden z významných faktorov, ktorý je zodpovedný za vznik varixov/kŕčových žíl.

Na vznik kŕčových žíl vplývajú aj ďalšie faktory. Ktoré z nich sú najviac rizikové?

Krčové žily- ako jeden z prejavov chronickej žilovej nedostatočnosti- sa častejšie vyskytujú u žien v 40- 50% oproti mužom 20-30%. Avšak sú tu aj ďalšie faktory ako napr. tehotenstvo, rodinná anamnéza – výskyt v rodine, obezita, ale sú to aj napríklad ľudia so sedavým zamestnaním alebo naopak ľudia, ktorí celý ďeň stoja.

Sú kŕčové žily genetickou záležitosťou, sú vždy dedičné?

Na vznik kŕčových žíl vplýva viacero faktorov a genetika je jeden z kľúčových faktorov. Mnohokrát sa stane, že do ambulancie príde matka s dcérou aj starí rodičia s rovnakým problémom. Najdôležitejšie je včas podchytiť tento problém a začať s liečbou.

Kedy odporúčate navštíviť s týmto problémom špecialistu?

V kažom prípade odporúčam všetkým ženám, ale aj mužom po 30tke, ktorí sa sťažujú na pocit boľavých nôh či pocity ťažkých nôh ku koncu dňa, prípadne mávajú v noci kŕče návštevu u špecializovaného lekára alebo v Košiciach v Cievnej klinike IMEA, kde vám poskytneme odborné vyšetrenie v rámci základného zdravotného poistenia.

Častejšie sa tento problém spája so ženami. Je to preto, že muži si tento problém nevedia priznať alebo kŕčové žily naozaj nemajú?

Muži na slovensku nie sú zvyknutí sa o seba starať tak ako muži v západnej Európe. Mnohokrát si spájajú kŕčové žily s potrebou nosenia kompresných pančúch, prípadne zložitých, bolestivých a zdĺhavých operácií čo je veľmi častou príčinou o úplného odmietnutia čo i len samotnej návštevy lekára. V súčasnej dobe aj v Cievnej klinike IMEA poskytujeme najmodernejšie metódy liečby kŕčových žíl dostupných na trhu. Zákroky sú bezbolestné a pacient po zákroku, ktorý je bez anestézy odchádza po vlastných domov v ten istý deň.
A samozrejme kedže aj ja som muž tak viem, že mužské ego si mnohokrát nedovolí priznať bolesť (nôh). Skôr to berieme ako niečo prirodzené a chlapské bojovať proti bolesti. Avšak nie je to len o bolesti a estetike. Veľmi veľa pacientov k nám prichádza na riešenie s pokročilým ochorením žíl , kde je nutné kombinovať rôzne liečebné techniky. Všeobecne platí, čim skôr je žila riešená, tým je zákrok menej bolestivý.

Kedy si najskôr človek uvedomí, že naozaj má kŕčové žily?

Väčšinou si to pacienti všimnú ak majú kŕčové žily priamo pod kožou alebo pacienti pociťujú bolesti v nohách, tŕpnutie dolných kočatín, svrbenie, opuchy nôh a pod.

Ak sa problém nebude riešiť, aké môžu byť následky?

Problémov môže byť viacero: kŕčové žily sa môžu skomplikovať zápalom, spontánnym krvácaním, vznikom vredov, krvnej zrazeniny – trombu, trombóza sa môže uvolniť a spôsobiť pľúcnu embolizáciu (krvná zrazenina sa dostane do pľúc a upchá cievu). Sú to aj komplikované operácie cievneho systému v neskoršom a komplikovanejšom štádiu neliečených kŕčových žíl.

Používa sa pri liečbe kŕčových žíl len klasická operačná metóda alebo sú dostupné aj nové progresívne metódy liečby?

Aj pri liečbe kŕčových žíl sa zavádzajú nové metodiky, ktoré aj my v Cievnej klinike IMEA ponúkame našim pacientom ako jediní na Východnom Slovensku a ako jedno z mála pracovísk na Slovensku ponákame kompletné spektrum týchto moderných liečebných metód.
Jedná sa o najmodernejšie metódy liečby kŕčových žíl, kde bez použitia anestézy pacienti ostávajú bez jaziev, sú bezbolestné, rýchle a efektívne ako napríklad VenaSeal, ClariVein, RFA (rádiofrekvenčná ablácia VNUS closure fast) alebo laserová ablácia (ELVES 1470nm vnútrožilový laser).

Aké výhody má rádiofrekvenčná a laserová ablácia v porovnaní s klasickým chirurgickým zákrokom?

Na rozdiel od tradičnej operácie prebieha pod ultrazvukovou kontrolou, vďaka čomu pri nej nevznikajú prakticky žiadne komplikácie, ako je zlé hojenie rán alebo poškodenia okolitých tkanív, dôležitých štruktúr a orgánov. Zákrok sa totiž vykonáva cielene len tých miestach, kde je to nutné, takže nedochádza k zasiahnutiu kože, podkožia ani nervových vlákien. Doteraz som sa ani raz nestretol s vážnejšími vedľajšími účinkami, občas sa vyskytnú nejaké drobnosti napr. krvné výrony, ktoré sú však len dočasné a priebehu jedného či dvoch týždňov úplne zmiznú. Termoablácia sa vyznačuje vynikajúcimi kozmetickými výsledkami bez opuchov, vredov, jaziev, pigmentácií sklerotizácie a rôznych subjektívnych ťažkostí.

Je pacient pri zákroku v úplnej narkóze?

Tak ako som už spomínal, pacient nie je v celkovej narkóze čo je jednou z hlavných výhod týchto zákrokov. Pacienti sa nemusia báť narkózy, ide len o lokálne anestetiká v mieste vpichu.

Majú vaši pacienti strach predtým, ako podstúpia výkon?

Priznávam, že niekedy majú strach, avšak akonáhle výkon absolvujú tak nechápu čoho sa predtým báli.

Je liečba doživotná?

Liečba doživotná nie je, avšak môžu sa vytvoriť kŕčové žily aj na iných miestach. To už nezáleží na nás ale na ľuďoch samotných a ich spôsobe života genetike a hore spomenutých rizikových faktoroch žilových ochorení. Tak ako v súčasnej dobe nevieme vyliečiť zubný kaz, vysoký tlak, tak aj žilové ochorenie  vyžaduje včasnú diagnostiku a správnu liečbu, nedá sa ale definitívne vyliečiť. Sú tu potrebné pravidelné kontroly a podľa potreby dopĺňajúce výkony.

Podstupujú vaši pacienti liečbu častejšie pre estetické dôvody?

Hlavne u žien je to jeden z dôvodov pre návštevu u nás.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.