Sklerotizácia

Metóda, pri ktorej sa do rozšírených žíl vstrekuje sklerotizačný roztok. Tento roztok spôsobí zvnútra poškodenie výstelky žilových stien ,čím dôjde postupne k uzáveru priesvitu žily.

 

Kedy sklerotizujeme V indikovaných prípadoch sklerotizujeme pod ultrazvukom i veľké žily na dolných končatinách. Skleroterapia sa používa i na odstránenie drobných metličkových, alebo sieťových varixov. Výborné výsledky sa dosahujú u varixov s priemerom približne 1 – 4 mm. Ide o ambulantné ošetrenie, ktoré za normálnych okolností nevyžaduje následnú hospitalizáciu. Zákrok sa dobre znáša a pacienta neobmedzuje pri plnení bežných pracovných povinností. Túto terapiu je vhodné absolvovať v chladnejšom ročnom období – jeseň, zima. Výkon robí skúsený cievny špecialista.

Tzv. penová sklerotizácia vykazuje výborné výsledky u pacientov s kŕčovými žilami na dolných končatinách.

 

Odporúčania po sklerotizácii:

Kompresívna terapia: elastické pančuchy liečenej dolnej končatiny. Dĺžka doby kompresie podľa odporúčania lekára. Tento postup je nevyhnutné dodržať, aby sme dosiahli želaný efekt. Zvýšená mobilizácia : pohybový režim po zákroku ( prejsť 2 – 3 km).