Operácie varixov – kŕčových žíl

Kŕčové žily (varixy)

V dolných končatinách fungujú tri žilové systémy: povrchový, hlboký a spojovací. Pri zdravom cievnom systéme prúdi krv z povrchového, cez spojovací, až do hlbokého systému. Pri poškodení povrchového žilového systému sa objavujú žilové ochorenia.

Hlavnou príčinou chronického žilového ochorenia je : oslabenie žilovej steny, strata jej pružnosti a následné rozšírenie žily. Z tohto dôvodu dochádza k obráteniu toku krvi v žilách. Krv by mala za normálnych okolností prúdiť z povrchových žíl do hlboko uložených. Pri poškodení žilovej steny sa tok krvi začne spomaľovať, zastavovať, alebo sa vracia späť. Výsledkom sú kľukaté žily, ktoré sa v mnohých prípadoch vytlačia až tesne pod kožu. Najčastejšie sa objavia buď na vnútornej strane predkolenia a stehna, alebo na zadnej stene lýtka.

Liečba kŕčových žíl: vyžaduje zmenu životosprávy a každodenných návykov. Týka sa to napr. úpravy nadmernej telesnej hmotnosti, zvýšenia pohybových aktivít – vyhýbanie sa dlhodobému státiu, či sedeniu, ale aj užívania venotík – liečiv na podporu cievnej steny.

Kompresívna terapia: spočíva v pravidelnom nosení sťahujúcich elastických pančúch, alebo v bandážovaní dolných končatín elastickými obväzmi. Radikálnym riešením sú metódy, ktorými sa poškodené žily odstránia.

 

Operácia kŕčových žíl je vhodná za týchto okolností:

  1. Zmiernenie, alebo odstránenie ťažkostí u pacientov s kŕčovými žilami: sú to hlavne bolesti, únava dolných končatín, nočné kŕče, opuchy, svrbenie, ale aj zhoršená kvalita kože a podkožia.
  2. Zabránenie vzniku možných komplikácii varixov: nebezpečná je najmä povrchová, alebo hĺbková žilová trombóza, ale krvácanie z varixov pri ich poranení.
  3. Predchádzanie, alebo zmiernenie už existujúcich kožných zmien: v dôsledku žilovej nedostatočnosti vedú neliečené varixy k vytváraniu vredov predkolenia.
  4. Zlepšenie estetického vzhľadu dolných končatín: kŕčové žily sú nepríjemné aj hľadiska vonkajšieho výzoru nôh a najmä u žien môžu viesť ku komplexom, alebo depresívnym stavom.